בוטוקס במצח

ד''ר זיו פרץ
בוטוקס במצח

קמטים בפנים מהווים את אחת הבעיות האסתטיות הנפוצות ביותר, שרבים מחפשים לה פתרון.
שרירי הפנים שלנו מתכווצים ומעניקים לנו, בין היתר, את הבעות הפנים שלנו.

כתוצאה מכך, הבעות אלה יוצרות עם הזמן קמטים ההופכים יותר ויותר קבועים ועמוקים בפנינו. המצח הוא אזור פגיע במיוחד, מאחר והעור בו דק יותר והוא משמש חלק פעיל ומשמעותי בסוגי הבעות פנים רבות שלנו.

בנוסף, בשל מיקומו של המצח בנקודה הגבוהה ביותר בפנים, הוא נתון לחשיפה מתמדת של קרינת השמש, המוכרת כמזרזת תהליכי הזדקנות בעור והופעת קמטים.

מצב זה, בשילוב עם תהליכי ההזדקנות וגורמים גנטיים נוספים, הופכים את המצח לאזור רגיש במיוחד, בכל הנוגע לפיתוח קמטים עמוקים וקבועים.

בגיל צעיר, הגמישות והנפח של העור מאפשרים לו להתגבר בקלות על התכווצויות השרירים, מה שמונע היווצרות קמטים בגיל מוקדם עד לרמה מסוימת. עם השנים, אובדן האלסטיות גורם לקמטים המופיעים, להתקבע בעור.

כדי לשפר את מראה ומרקם העור, ואף במקרים מסוימים, לדחות את זמן הופעת הקמטים הראשונים, אפשר להיעזר בחומרי מילוי שונים כגון בוטוקס.

מהו בוטוקס?

בוטוקס בצורתו הטבעית הוא רעלן המיוצר על ידי חיידקי קלוסטרדיום בוטלניום, המצויים במקומות כמו קופסאות שימורים. מדובר במעשה בחלבון, המכונה בוטולינום טוקסין.

בעבר בוטוקס שימש כחומר רפואי להפחתת מיגרנות, כאבי ראש והזעות יתר, באופן מקרי גילו את יעילותו בהעלמת קמטים ומאז, החלו להשתמש בבוטוקס גם בפן הנ"ל ולשווק אותו בתעשיית היופי.

הבוטוקס המשמש כיום לטיפולים אסתטיים מסונתז באופן מלאכותי וידוע כיעיל בהפחתה של קמטים, טישטושם והעלמתם מהפנים כמעט לגמרי.

הבוטוקס פועל בשני אופנים. הוא נקשר לקולטן ייחודי בתאי העצב באזור בו הוא מוזרק וחודר אל תוך התא עצמו ומעכב את שחרורו של אצטילכולין המהווה מוליך חשמלי שאחראי על כיווץ השריר. התוצאה של תהליך זה היא שיתוק השריר והרפייה שלו.

מדובר בשרירים האחראים על קמטי ההבעה ולכן העור באזור מפסיק להתקמט. בנוסף ליכולתו של הבוטוקס לנטרל קמטים, הוא פועל גם למניעת היווצרות קמטים חדשים.

כיוון שהבוטוקס מנוון את השרירים באזור בו הוא נמצא, לא יכולים להיווצר קמטים חדשים, כל עוד הוא נמצא בשריר.

איך מתבצעת הזרקת בוטוקס במצח?

לפני הטיפול, לרוב תתרחש פגישה עם הרופא כדי שיקבע את אופן הטיפול המתאים לפי רצונות המטופל. כמו כן יתבצע תיאום ציפיות בין המטופל לרופא ויוסברו התוצאות האמורות להתקבל.

בתחילת הטיפול ניתן למרוח על המצח משחת אלחוש להפחתת אי הנעימות מדקירת המחט.

הרופא יאתר את נקודות ההזרקה שנקבעו מראש בפגישת הייעוץ. הוא יבצע מספר דקירות קטנות באמצעות מחט דקיקה. זריקות לרוחב המצח ישטחו את קמטי הרוחב, הזרקה בין הגבות תטשטש את קמטי הזעף הנפוצים והזרקה סביב הגבות תרים אותן ותמקם אותן מחדש.

יש לציין כי כאשר בוחרים רופא מטפל, חשוב מאוד לוודא שהוא מכיר את האנטומיה השרירית של המצח, כיוון שמדובר בהזרקה המצריכה פעולה מנוגדת על שתי קבוצות שריר. לשיפור מראה מסיבי יותר, ניתן לבצע הזרקת בוטוקס גם באזור העיניים.

למי מיועדת הזרקת בוטוקס במצח?

הזרקת בוטוקס במצח מתאימה לכל מי שמעוניין להיפטר מהקמטים ולקבל בחזרה במצח חלק יותר. בממוצע, הגיל בו מתחילים לבצע טיפולי בוטוקס הוא 35 (בדומה להרמת חזה), אך גם בגילאים צעירים יותר ניתן לבצע טיפול בוטוקס מניעתי, בהפרשי זמן גדולים יותר בהשוואה לטיפול הרגיל, שיכול לדחות את הופעת הקמטים ולתרום למראה מצח חלק יותר לאורך זמן.

הזרקת בוטוקס מתאימה גם למטופלים שאינם מעוניינים לבצע מתיחת פנים כוללת כדי להיפטר מהקמטים.

תופעות לוואי להזרקת בוטוקס במצח

תופעות לוואי שיכולות להופיע לאחר הזרקת בוטוקס למצח הן אדמומיות ונפיחות מקומית החולפות לאחר מספר שעות, שטפי דם שחולפים לאחר שבועיים מרגע ההזרקה. ניתן לזרז את החלמתם או להפחית את כמותם על ידי קומפרסים במגנזיום סולפט וכדורים מיוחדים. ניתן גם לכסותם עם איפור.

חוסר סימטריה הוא גם מצב שיכול להופיע לאחר הזרקה. הוא ניתן לשיפור על ידי הזרקות נוספות שיתקנו את הסימטריה. חוסר הסימטריה נעלמת לאחר סיום האפקט של הבוטוקס.

כמו כן נפילת עפעף יכולה להופיע במידה ופוגעים בעצבים באזור, גם תופעת לוואי זו חולפת לאחר מספר שבועות.
פזילה היא נדירה ביותר וחולפת לאחר כשבוע. על פציינטים מסוימים בוטוקס אינו משפיע ולכן הטיפול לא יהיה יעיל.

תגובה אלרגית לחומרי הרדמה אינה נפוצה וחולפת לאחר מספר ימים, ניתן לזרז החלמה על ידי מתן סטרואידים.

תוצאות הזרקת בוטוקס במצח

תוצאות הזרקת הבוטוקס מתחילות להראות לאחר יומיים או שלושה מביצוע הטיפול. אפקט ההזרקה נמשך במרבית המקרים בין שלושה לשישה חודשים.

עם הזמן הגוף מפרק את הבוטוקס והשפעתו מתפוגגת. משך ההשפעה של בוטוקס במצח תלוי, בין היתר, גם ברמת הפעילות. באנשים שפעילים מאוד מבחינה גופנית, פירוק הבוטוקס יהיה מהיר יותר והשפעתו תהיה יותר קצרה. מידת השימוש בשרירי הפנים גם היא משפיעה על משך הזמן שמחזיקות תוצאות ההזרקה.

ככל שמשתמשים יותר בשרירי הפנים, כך מאתגרים יותר את העור והשפעתו של הבוטוקס יורדת. במידה ורוצים לשמר את המראה היפה של זריקת הבוטוקס לאורך זמן, כדאי לתזמן את הטיפולים כך שההזרקה הבאה תינתן לפני שנגמרה ההשפעה של ההזרקה הקודמת.

מקסום תוצאות הזרקת בוטוקס למצח

כדי למקסם את התוצאות של הזרקת הבוטוקס ישנן מספר פעולות שמומלץ לבצע.

שתיית נוזלים מרובה והימנעות מאלכוהול – מים נחוצים לעור, מונעים את התייבשותו ומסייעים לו לשמור על מראה מתוח. לעומת זאת, אלכוהול פוגע במראה העור. לכן, כחלק מההגנה על העור וטיפוחו רצוי לאמץ הרגלי שתייה בריאים.
תזונה מאוזנת – תפריט מאוזן בהתאם לצורכי הגוף של המטופל יסייע לשמור על בריאות העור. תפריט מאוזן לרוב כולל את כל הוויטמינים ואבות המזון הדרושים לאדם.
הימנעות מעישון – סיגריות ומוצרי טבק אחרים, פוגעים באלסטיות העור ומעודדים את יבושו ואת יצירתם של קמטים חדשים.
הימנעות מהשמש – גם קרני השמש החמות מעודדות הופעת קמטים חדשים ומייבשות את העור. הימנעות מחשיפה לקרינת השמש ושימוש בתכשירי הגנה מתאימים, ייסעו להגנה על העור.

החלמה מהזרקת בוטוקס במצח

לאחר ביצוע הטיפול לא נדרשת החלמה משמעותית וניתן לחזור לפעילות שגרתית רגילה ישר. יש להקפיד להימנע משפשוף האזור המוזרק ב-24 השעות הראשונות. מומלץ להימנע ממצב שכיבה או הורדת הראש למשך כ-4 שעות מזמן ההזרקה כדי למנוע מצב של יצירת גושים. בנוסף אין לבצע פעילות גופנית ביום ההזרקה.

למי מומלץ להימנע מהזרקת בוטוקס במצח?

הזרקת בוטוקס אינה מומלצת לנשים בהריון או נשים מניקות ולאנשים הסובלים ממחלות נוירולוגיות מסוימות. כמו כן, הטיפול אינו מתאים למי שאלרגי לחלבון שנמצא בחלב פרה.

הטיפול אינו מומלץ גם לסובלים ממחלות עור שונות ולנוטלים באופן קבוע תרופות כמו סטרואידים. בכל התעניינות בביצוע הזרקת בוטוקס יש לשים לב כי הטיפול מבוצע ע"י מנתח פלסטי או איש מקצוע רפואי, המוסמך לביצוע הפרוצדורה.

מחיר הזרקת בוטוקס במצח

מחירו של בוטוקס במצח תלוי במספר המזרקים הדרושים לטיפול. מחיר מזרק בוטוקס יחיד נע בטווח של 600-1,500 ש"ח.

אודות הכותב
ד''ר זיו פרץ
ד"ר זיו פרץ מומחה לרפואה אסתטית
נהנתם מהמדריך? היו חברתיים שתפו:
וואטסאפ חייגו עכשיו ייעוץ ראשוני
דילוג לתוכן